VYNO MIELĖS IR KITI PAGRINDINIAI INGREDIENTAI
Išsirinkus reikalingą įrangą reikia vyno mielių ir kitų ingredientų. Prieš prisiskindami uogų ar prisispaudę sulčių BŪTINAI pasitikrinkite ar viską turite. Dažno vyndario klaida, kad jau turėdamas uogas pastebi, kad neturi reikiamų ingredientų, pavyzdžiui vyno mielių. Tada gaminimo procesas tampa problematiškas, nes nuskintos uogos pradeda rūgti. Tad ruoškitės vyno gamybai iš anksto – atminkite, kad vyno sezonas prasideda visiems, todėl gali trūkti tam tikrų ingredientų prekyboje.
VYNO MIELĖS
Vyno mielės kokybiško vyno garantas.
Dažnai iš vyndarių mėgėjų girdžių tokį teiginį: „Aš gaminu tik natūralų vyną be mielių, dirbtinių nenaudoju“. Be mielių jūs vyno NEPAGAMINSITE.
Yra kelios vyno mielių rūšys: laukinės, kurios būna ant uogų ar vaisių ir kultūrinės, išgaunamos iš vynuogių ir auginamos laboratorijose. Laboratorijos užtikrina, kad vyno mielės bus švarios be jokių bakterijų, galinčių užteršti vyną, taip pat atitiks tam tikrus parametrus pvz.: alkoholio tolerancija, fermentacijos temperatūra, kaip reaguos su kitom mielėm ir kt. Tuo tarpu laukinės mielės yra nenuspėjamos, žemos tolerancijos alkoholiui ir gali turėti bakterijų (raugiant vyną su laukinėm mielėm negalima plauti uogų ar vaisių).
Nenaudojant vyno mielių jūsų vynas tikriausiai nepasieks 9% stiprumo, o vynas turi turėti bent 10% alkoholio norint, kad jis būtų stabilus ir nepažeidžiamas išorinių veiksnių. Svarbu paminėti, kad be kultūrinių vyno mielių vynas turės mažiau aromato. Fermentacija vyks labai ilgai (iki 6 mėn). Tuo tarpu su kultūrinėmis vyno mielėmis fermentacija vyksta apie 1 mėnesį.
Daugiau informacijos apie vyno mieles galite rasti mano autorinėje knygoje – „NAMINIO VYNO GAMYBA“.
KAIP IŠSIRINKTI VYNO MIELES?
Prieš renkantis vyno mieles reiktu visų pirma žinoti:
- Kokį vyną gaminsite (baltą ar raudoną, kokias uogas ir vaisius naudosite).
- Kokio stiprumo vyną norėsite pasigaminti (nuo 13% iki 17%).
- Ar vyną norėsite vartoti iš karto ar brandinti ilgesnį laiką.
- Pagal kokį receptą gaminsite.
Nusprendus kokį vyną norėsite gaminti, reikės pasirinkti tinkamas mieles. Ant mielių pakelio ar mielių aprašyme yra nurodoma kokiam vynui gaminti yra skirtos vyno mielės pvz.: universalios vyno mielės, vyno mielės baltojo ir rožinio vyno gamybai, vyno mielės raudonojo ir rožinio vyno gamybai. Taip pat nurodoma tolerancija alkoholiui pvz.: nuo 13% iki 17%, nurodomas ir brandinimo vynui skirtas laikotarpis. Pavyzdžiui aprašymas – „jauno ir vidutinio brandinimo vynams“ reiškia, kad vyną galima vartoti iš karto net nebrandinant arba brandinti iki 2 metų. Dar mielių aprašyme būna pažymėta – „NEUTRALIOS“ arba turi „KILLER“ savybę. „NEUTRALIOS“ reiškia, kad tos mielės gali būti naudojamos ir fermentuojamos kartu su laukinėmis mielėmis. O „KILLER“ savybę turinčios kitų mielių netoleruoja, kitas mieles sunaikina. „KILLER“ savybę turinčias mieles naudoju dažniausiai, kad būčiau tikras, jog vynas pavyks.
CUKRUS
Be cukraus vyno nepagaminsite. Jo reikės nuo 4 iki 6 kg, priklausomai kokio stiprumo ir kokius ingredientus naudosite. Saldumo šis cukrus kiekis nelemia, tik alkoholio laipsnius – kuo daugiau cukraus tuo stipresnis vynas.
PEKTINO FERMENTAS
Pektino fermentas svarbus gaminant vynus iš vaisių ar uogų masės. Dėl uogose ar vaisiuose esančių pektininių medžiagų vynas gali neskaidrėti. Pektino būna rūgščiuose obuoliuose, agrastuose ir serbentuose, jis turi savybę sutraukti drebučius. Taip pat, pektininės medžiagos apsunkina vyno fermentaciją. Norint to išvengti, reikia naudoti pektiną ardančius fermentus. Jei pektino fermentas naudojamas rauginant vaisių ar uogų masę, sulčių išsiskyrimas padidėja 10–15% ir itin palengvina mielių darbą. Taip pat jis naudojamas ir sidro gamybai, kaip skaidrinamoji medžiaga.
MAISTINGOSIOS MEDŽIAGOS
Maistingosios medžiagos reikalingos mielių mitybai ir aktyvumui skatinti. Tai įtaką vyno spalvai, kvapams ir skoniui. Jei fermentuojant misą yra mažai azotinių medžiagų, mielės silpnai dauginasi ir negamina norimo alkoholio kiekio.
KALCIO KARBONATAS (KREIDA)
Kalcio karbonatas, dar vadinamas kreida yra populiariausia medžiaga rūgštingumui mažinti. Natūralus produktas, kurio dėka vynas bus švelnaus skonio ir ne per rūgštus, padeda gaminant subalansuotą nerūgštų vyną. Tai labai svarbu gaminant vyną iš vaisių ar uogų.
KONSERVANTAI (sulfitai)
Konservantas stabdo mikroorganizmų vystymąsi ir apsaugo vyną nuo sugedimo. Naudojant konservantą nebus rizikos, kad vynas antrąkart pradės rūgti ir perrūgs. Konservantai pasitelkiami norint išsaugoti spalvos, kvapo ir skonio daleles gaminant aukštos kokybės vyną.
Galima bandyti vyną gaminti ir be šios priemonės, tik tokiu atveju geriau gaminti labai sausą vyną ir laikyti žemoje temperatūroje (iki 10˚C). Jeigu vyną norėsite padovanoti, būtinai perspėkite, kad vyną laikytų šaldytuve, dėl galimo vyno butelio sprogimo.
VYNĄ SKAIDRINANČIOS MEDŽIAGOS
Pagaminus vyną jis būna neskaidrus, o gerti ar patiekti drumstą vyną nesinori. Jam skaidrinti naudojamos vyną skaidrinančios medžiagos. Aš naudoju FANTOM skaidrintoją. Galima šios priemonės ir nenaudoti, nes vynas išskaidrėja savaime, tačiau tai užtrunka.
RINKINIAI VYNO GAMYBAI
Labai populiarūs vyndarių tarpe rinkiniai vyno gamybai:
- Universalus rinkinys vyno gamybai (alkoholio tolerancija iki 13%)
- Rinkinys Raudonojo ir Rožinio vyno gamybai (alkoholio tolerancija iki 15%)
- Rinkinys Baltojo ir Rožinio vyno gamybai (alkoholio tolerancija iki 15%)
Rinkiniuose rasite viską, ko reikia pradėti gaminti vyną. Rinkiniai susideda iš:
Rinkiniuose rasite ir vyno gamybos receptus. Rekomenduojama papildomai įsigyti Kalcio karbonato (kreidos) rūgštingumui subalansuoti.
Dar kartą pasitikrinkite ar viską turite iš ingredientų.
- Vyno mielės
- Pektino fermentas
- Maistingosios medžiagos
- Konservantas vynui
- Skaidrinamosios medžiagos (jei naudosite)
Vietoje aukščiau išvardintų ingredientų galite rinktis Rinkinius Vyno Gamybai